Księgarnia religijna nr 1 w Polsce!

Twój koszyk jest pusty.

Witaj! / Rejestracja Zaloguj

Homilie na Księgę Rodzaju seria pierwsza: Rdz 1-3

Jan Chryzostom

Oceń jako pierwszy

  • Wydawca: WAM
  • ISBN: 9788375050516
  • Format: 156×232
  • Stron: 128
  • Rodzaj okładki: Miękka
Nasza cena:
37,00 zł
  • Dostawa już od 9,90zł! Więcej
  • Czas realizacji maks.:
    3 dni roboczych (plus 1-2 dni na dostawę)
Opis

Homilie na Księgę Rodzaju powstały pod koniec IV wieku w Antiochii. Ich autor, św Jan Chryzostom, znakomity orator posługuje się w nich językiem, który zachwycał współczesnych mu słuchaczy. Poprzez bogactwo i piękno obrazów Chryzostom prowadzi nas stopniowo ku coraz głębszym treściom. Ważnym elementem homilii są liczne cytaty i odniesienia biblijne. Święty Jan Chryzostom zaprasza słuchaczy, by treści usłyszane w homilii powtarzali innym. Wydaje się, że to zaproszenie może być realizowane i dziś. Wielokrotne sięganie po lekturę pozwala zaś odkrywać coraz więcej i dzielić pasję Ojca Kościoła, który kontemplował Boga objawiającego się w Słowie i poprzez doskonałość swoich dzieł.

Recenzja

 

recenzja książki Jana Chryzostoma
“Homilie na Księgę Rodzaju
WAM 2008


Homilie na Księgę Rodzaju


Homilie św. Jana Chryzostoma (czyli Złotoustego) wygłoszone w okresie Wielkiego Postu w roku 386 nadal zachwycają głębokim odczytaniem pierwszych rozdziałów biblijnej Księgi Rodzaju, które może stać się także i naszym udziałem, jeżeli zechcemy otworzyć się na słowo Boże i wczuć się w jego wykładnię, którą mistrzowsko opanował późniejszy biskup Konstantynopola.

Św. Jan miał świadomość, iż postawił przed sobą trudne zadanie, które będzie wymagało wielkiego trudu i skupienia ze strony odbiorców. Do nich zresztą kieruje słowa, które mogą być odniesione i do naszej postawy: „A czy i nas dotyczy opowiadanie o stworzeniu świata?”. Wielki kaznodzieja zdaje sobie dobrze sprawę, iż jego homilie nie mają być analizą tekstu o stworzeniu świata, ale żywym słowem, które ukaże słuchaczom związek między opowieścią o początku świata a ich codziennym życiem wiary.

Chryzostom jest przekonany, iż przekazując naukę o stworzeniu świata przez Boga rozpali serca wiernych miłością ku Niemu. Tekst Księgi Rodzaju, jak i całego Pisma Świętego traktuje Chryzostom jako „list” skierowany przez Boga do ludzi („Bóg posyła pismo, jakby chciał za pośrednictwem listu odnowić dawną przyjaźń z nami”).

Jaki więc pożytek dla wiary może przynieść pouczenie odnośnie stworzenia świata przez Boga? Co mówi nam zdanie: „Na początku Bóg stworzył niebo i ziemię?”. Jak odnosi się ono do konkretnego człowieka? Po pierwsze, człowiek powinien zrozumieć, iż w świecie istnieje hierarchia: Stwórca – stworzenie. Po wtóre, poznajemy, iż wszystko zostało uczynione przez Boga, a więc bez Niego nic nie istnieje i nie dzieje się na świecie. Po trzecie wreszcie, fakt, iż Bóg stworzył wszystkie rzeczy oznacza, iż są one dobre, gdyż ich ustanowienie zostało zaplanowane i zrealizowane przez Boga. A zatem już pierwsze zdanie w sposób fundamentalny porządkuje relacje między człowiekiem (stworzeniem) a Stwórcą.

Nie sposób nie wspomnieć o jednym choćby praktycznym pouczeniu wielkiego kaznodziei. Zachęca on, aby jego słuchacze, po powrocie do domu, zastawili nie tylko stół z potrawami, ale także stół duchowy, czyli podzielili się z domownikami usłyszaną nauką. „Uczyń swój dom kościołem; bo przecież jesteś odpowiedzialny za zbawienie dzieci i niewolników”. Taki właśnie dom, gdzie króluje cnota i mieszka Chrystus staje się niejako niebem.


Bartosz Wieczorek
publicysta, współpracuje z wieloma pismami katolickimi
 
Informacje dodatkowe
Rodzaj okładki Miękka
Podtytuł seria pierwsza: Rdz 1-3
Autor Jan Chryzostom
ISBN 9788375050516
Seria Źródła Myśli Teologicznej
Liczba stron 128
Format okładki 156×232
Tagi produktów

Użyj spacji aby rozdzielić tagi, apostrofów (') aby wpisać frazy.