• książka

Filozofia po prostu. Jak żyć w prawdzie

Autor: Robert McTeigue

Skąd mamy wiedzieć, co jest dobre i słuszne? W jaki sposób powinniśmy myśleć i działać? Książka „Filozofia po prostu. Jak żyć w prawdzie” to opowieść o filozofii, a jednocześnie praktyczna lekcja dostrzegania i rozpatrywania różnych poglądów na temat rzeczywistości,... czytaj wiecej

Filozofia po prostu. Jak żyć w - okładka książki
32.88 zł
 • Wyślemy w czasie: 24h
 • Status: Pozycja dostępna

Skąd mamy wiedzieć, co jest dobre i słuszne? W jaki sposób powinniśmy myśleć i działać? Książka „Filozofia po prostu. Jak żyć w prawdzie” to opowieść o filozofii, a jednocześnie praktyczna lekcja dostrzegania i rozpatrywania różnych poglądów na temat rzeczywistości, człowieka i moralności, z którymi stykamy się na co dzień. Celem autora nie było jednak napisanie kolejnego podręcznika do filozofii, lecz stworzenie zestawu filozoficznych narzędzi, które raz opanowane pomogą zdobyć świadomość tego, co powinno się wiedzieć oraz jak postępować, szczególnie gdy trzeba stawiać czoła wyzwaniom i przeciwnościom życiowym.
Podążając za nim, Czytelnik prześledzi dominujące w różnych epokach ujęcia metafizyki, antropologii filozoficznej i etyki. Zrozumie, że te trzy dziedziny są ze sobą nierozerwalnie związane, zaś dobra etyka potrzebuje właściwej antropologii i właściwej metafizyki, by utworzyć spójny światopogląd. Obok przeglądu historycznego autor przedstawia oryginalne koncepcje, a swój wywód ilustruje przykładami z codziennych obserwacji i dzisiejszej kultury popularnej. Odwołując się do myśli Arystotelesa, Świętego Tomasza z Akwinu, a także współczesnych sobie myślicieli, argumentuje za teizmem, antropologią kompleksową i realizmem moralnym, by sformułować stanowisko nazwane personalizmem roztropnościowym. W ten sposób autor powraca do praktycznego celu filozofii, przypominając, że nie jest ona luksusem myślicieli, lecz koniecznością dla każdego, kto dąży do prawdy i wystrzega się błędów. 

„Bardzo dobra książka zarówno dla tych, którzy chcieliby się o filozofii czegoś dowiedzieć, jak i dla tych, którzy mając już pewne w niej rozeznanie, szukają nowego spojrzenia czy ujęcia. Autor niczym Parmenidesowa Dike chce stać się dla czytelnika przewodnikiem po najbardziej istotnych problemach filozoficznych. Czyni to ze swadą, dowcipnie i jasno. Czytelnik ma szansę poczuć się jak adept starożytnej perypatetyckiej szkoły, przysłuchując się dialogom, poznając maksymy i przypowieści, będące pretekstem do podjęcia filozoficznych rozważań i wejścia na drogę poszukiwania prawdy”.  
-    ks. dr hab. Jarosław Babiński, prof. UKSW
„Teoria stanowi najlepszą praktykę, ponieważ bez rzetelnego myślenia nie jest możliwe etyczne działanie i sprawiedliwe społeczeństwo. To życiowe podejście do filozofii, które przyświeca autorowi „Filozofii po prostu”, jest szczególnie istotne w świecie rozdartym różnymi światopoglądami – w świecie postprawdy, gdzie jedni jawnie lub nieświadomie opowiadają się za różnymi formami relatywizmu, inni natomiast dochodzą na skróty do ideologicznych odpowiedzi na kluczowe dla nas pytania. Robert McTeigue SJ proponuje drogę odpowiedzialnego dążenia do prawdy. Jego „Filozofia po prostu” to nie tylko doskonałe wprowadzenie do filozofii w jej trzech fundamentalnych wymiarach – metafizyki, antropologii filozoficznej i etyki – lecz także praktyczny, napisany przystępnie i z humorem zestaw narzędzi krytycznego myślenia przydatny dla każdego czytelnika”.
-    Szczepan Urbaniak SJ

„Rozprawienie się w zachwycający sposób ze współczesnymi bredniami udającymi filozofię przez przeciwstawienie ich wypróbowanym na przestrzeni dziejów zasadom tworzenia mądrej filozofii. Książka przepełniona czymś najbardziej rzadkim i niecodziennym w dzisiejszym świecie – zdrowym rozsądkiem”.
-     dr Peter Kreeft, profesor filozofii, autor Krytyki relatywizmu moralnego

„Pozycja obowiązkowa dla każdego, kto szuka zrozumiałej i wszechstronnej prezentacji oraz obrony filozofii teistycznej w konfrontacji z jej dzisiejszymi oponentami”.
-    Robert Spitzer, jezuita, prezes Magis Center

„To książka, która oddaje należny szacunek powadze filozofii, z rozmysłem, zwięźle i energicznie docierając do sedna jej fundamentalnych dylematów. Głos realizmu Roberta McTeigue’a przywraca filozofii zbawienny rozsądek”.
-    dr William Desmond, Katedra Filozofii Davida R. Cooka, Villanova University

„Obrona nie tylko filozofii i metafizyki, ale też rozumu i samego człowieka”.
-    o. Robert A. Sirico, prezes Acton Institute

„Ojciec McTeigue w ciekawy i dowcipny sposób udowadnia nam, że nasze życie – życie realnych ludzi z krwi i kości, od kierowców ciężarówek po prezesów korporacji – jest przesiąknięte filozoficznymi założeniami na temat człowieka, rzeczywistości, prawdy i dobra”.
-    dr Francis J. Beckwith, profesor filozofii, Baylor University

„Ojciec McTeigue jest elokwentnym i dowcipnym uczniem swojego mentora Paula Weissa, kiedy tłumaczy, iż zdrowy rozsądek ma sens”.
-    o. George Rutler, autor Calm in Chaos oraz He Spoke to Us

„Dosadna filozoficzna terapia na obecne dziwne czasy. Ojciec McTeigue pokazuje, jak metafizyka wpływa na sprawy praktyczne, a w istocie na całe nasze życie”.
-    Theodore Dalrymple, wykładowca Manhattan Institute, autor Our Culture, What’s Left of It

„Ojciec McTeigue pokazuje, jak przyjąć zasady filozofii katolickiej i uczynić z niej swój duchowy system operacyjny”.
-    John Harper, redaktor naczelny i prowadzący „Morning Air” w Relevant Radio

„Jako student o. McTeigue’a byłem świadkiem rozwoju koncepcji zawartych w tej książce. To, czego się nauczyłem, zmieniło wówczas moje życie i nadal nim kieruje, zarówno w mojej praktyce medycznej, jak i w życiu osobistym”.
-    Brian Wojciechowski, lekarz onkolog, Stowarzyszenie Lekarzy Onkologów

 

Robert McTeigue SJ – wykładowca akademicki z dziedziny filozofii i teologii, członek Krajowego Komitetu Etycznego Katolickiego Stowarzyszenia Medycznego. Nauczał na całym świecie, kształcąc słuchaczy zarówno w retoryce, jak i etyce medycznej. Ma duże doświadczenie w kierownictwie duchowym, duszpasterstwie rekolekcyjnym oraz pracy formacyjno-religijnej. Jest gospodarzem i producentem programu „The Catholic Current” – nadawanego w The Station of the Cross Catholic Radio Network oraz w aplikacji iCatholicRadio – a także współgospodarzem podcastu „The Furrow”. Autor książek: „Christendom Lost and Found: Meditations for a Post Post-Christian Era” oraz „I Have Someone to Tell You: A Jesuit Heralds the Gospel”.


Seria XX Pierwszy
W jaki sposób chrześcijanie mają się odnieść do wyzwań światopoglądowych i zjawisk społeczno-kulturowych XXI wieku? Jak bardzo mogą uaktualnić swoje poglądy o nowe trendy? Czy Kościół powinien iść z duchem czasu? I czy współczesny człowiek cywilizacji zachodniej odnajdzie w nauce Jezusa coś atrakcyjnego?
Dziś, ponad dwadzieścia wieków od nauczania Jezusa Chrystusa, wciąż towarzyszą nam Jego słowa, że chrześcijanie nie są z tego świata (J 17, 14–16). Jednocześnie jako posłani na ten świat pracują tu, zakładają rodziny i nawiązują relacje. Jak pogodzić te dwie rzeczywistości? 
Seria „XX Pierwszy” oferuje Czytelnikowi wyważone, dogłębne analizy i omówienia charakterystycznych dla XXI wieku prądów myślowych; czyni to z perspektywy chrześcijańskiej, czyli nauczania Biblii i Tradycji. Publikacje te dotyczą zarówno ogólnych zagadnień, na przykład poglądów filozoficznych, jak i konkretnej problematyki, między innymi rozwodów, homoseksualizmu, aborcji. Czytelnik znajdzie w nich rzetelną wiedzę: charakterystykę omawianych kwestii, skalę zjawisk, ich wpływ na codzienne życie oraz, co najważniejsze, pozna proponowaną odpowiedź na powyższe pytania zgodną z nauczaniem Chrystusa, który we wciąż zmieniającym się świecie niezmiennie pozostaje Pierwszy.

 • Wydawca:Fundacja Prodoteo
 • Autor:Robert McTeigue
 • Rok wydania: 2023
 • Oprawa: Miękka
 • Ilość stron: 236
 • Wymiar: 156x230 mm
 • EAN:9788367634045
 • ISBN: 978-83-67634-04-5
 • Data: 2023-05-04
 • ID: 561503
Przesyłka Krajowa:

Poczta Polska - odbiór w placówce pocztowej

Czas transportu** 2-3 dni robocze
Forma płatności: Wartości towarów*:
do 149.99 od 150 od 240 od 299
Przelew 9,90 8,90 7,90 gratis!
Karta lub szybki przelew Przelewy24.pl 9,90 8,90 7,90 gratis!
Pobranie 12,90 11,90 10,90 gratis!

KURIER Pocztex – dostawa do klienta

Czas transportu** 1-2 dni robocze
Forma płatności: Wartości towarów*:
do 149.99 od 150 od 240 od 299
Przelew 10,90 9,90 8,90 gratis!
Karta lub szybki przelew Przelewy24.pl 10,90 9,90 8,90 gratis!
Pobranie 13,90 11,90 10,90 gratis!

ORLEN Paczka – odbiór w punkcie

Czas transportu** 1-2 dni robocze
Forma płatności: Wartości towarów*:
do 149.99 od 150 od 240 od 299
Przelew 9,70 8,70 8,70 gratis!
Karta lub szybki przelew Przelewy24.pl 9,70 8,70 8,70 gratis!
Pobranie*** 11,70 10,70 10,70 gratis!

Paczkomaty 24/7 InPost

Czas transportu** 1-2 dni robocze
Forma płatności: Wartości towarów*:
do 149,99 od 150 od 240 od 299
Przelew 12,90 12,90 12,90 gratis!
Karta lub szybki przelew Przelewy24.pl 12,90 12,90 12,90 gratis!
Pobranie 13,90 13,90 13,90 gratis!

Przesyłka kurierska INPOST – dostawa do klienta

Czas transportu** 1-2 dni robocze
Forma płatności: Wartości towarów*:
do 149.99 od 150 od 240 od 299
Przelew 12,90 12,90 12,90 gratis!
Karta lub szybki przelew Przelewy24.pl 12,90 12,90 12,90 gratis!
Pobranie 13,90 13,90 13,90 gratis!

Przesyłka kurierska GLS – dostawa do klienta

Czas transportu** 1-2 dni robocze
Forma płatności: Wartości towarów*:
do 149.99 od 150 od 240 od 299
Przelew 19,90 19,90 19,90 gratis!
Karta lub szybki przelew Przelewy24.pl 19,90 19,90 19,90 gratis!
Pobranie 21,90 21,90 21,90 gratis!
Przesyłka Zagraniczna:
Poczta Polska przesyłka zagraniczna
Czas transportu** 6-7 dni robocze
Karta wyliczany automatycznie
* Koszt dostawy wg wartości zamówionych towarów (ceny brutto w PLN)
** UWAGA: Całkowity czas realizacji zamówienia to suma czasu potrzebnego na skompletowanie, zapakowanie i dostarczenie zamowienia do firmy pocztowej lub kurierskiej (oznaczony przy każdym produkcie - wyślemy w czasie: 24 h, 48 h, 2-4 dni, 3-5 dni, 7 dni, 14 dni, 21 dni, 30 dni) i czasu potrzebnego firmie pocztowej lub kurierskiej na dostarczenie przesyłki do nabywcy (czas transportu podany w tabeli). Podane informacje o czasie realizacji liczone są w dniach roboczych.
Koszt dostawy na paragonie/fakturze zostanie wliczony proporcjonalnie do cen towarów.
*** Płatność za pobraniem do 400 zł

Czas realizacji zamówienia
=
skompletowanie, zapakowanie i dostarczenie zamowienia do firmy pocztowej lub kurierskiej
+
czas transportu przez pocztę lub kuriera
Podobne produkty