Księgarnia religijna nr 1 w Polsce!

Twój koszyk jest pusty.

Witaj! / Rejestracja Zaloguj

Odwrotna strona rozpaczy

ks. Jan Twardowski

Oceń jako pierwszy

  • Wydawca: Gaudium
  • Rok wydania: 2006
  • ISBN: 8389659026
  • Format: 16,5x23,4 cm
  • Stron: 204
Nasza cena:

17,50 zł

14,00 zł

Produkt niedostępny

  • Dostawa już od 9,90zł! Więcej
  • Czas realizacji maks.:
    5 dni roboczych (plus 1-2 dni na dostawę)
Opis
Odwrotna strona rozpaczy to pełne ciepła i nadziei wiersze ks. Jana Twardowskiego, a wśród nich ostatni utwór - przesłanie życia Poety zgodnie z Jego wolą po raz pierwszy odczytany na Jego pogrzebie.
Recenzja

recenzja książki ks. Jana Twardowskiego
“Odwrotna strona rozpaczy
Gaudium 2008

Odwrotna strona rozpaczy

Czytanie poezji nie jest dziś popularne. Być może niektórzy, zniechęceni szkolnym „tysięcznym tłumaczeniem Gałkiewiczowi, że Słowacki musi zachwycać, więc zachwyca”, do poezji się zrazili, poezji nie czytają, a na samo słowo poezja reagują grymasem. Czas to zmienić. Na pewno wielu słyszało o ks. Janie Twardowskim. Zmarły przed kilkoma laty „ksiądz poeta” pozostawił po sobie wiersze, które urzec mogą każdego i jest szansa, że słowo zacznie zachwycać!

Walorem poetyckiego kunsztu ks. Twardowskiego jest prostota ukryta w paradoksie. Właśnie warszawski poeta zwany często „ks. Janem od biedronki” proponuje czytelnikowi nowy sposób poetyckiego traktowanie przeżycia religijnego i prawd wiary. „To co tak łatwo zmienia się w stereotyp i banał pseudopobożności, pod jego piórem nabiera autentyczności i głębokiej siły wyrazu” - tak opisuje twórczość poety jej wybitny znawca dr Marek Karwala. O słuszności tej opinii przekonać się możemy sięgając po kolejny tomik poezji polskiego poety. Cieszy fakt, że tomiki ks. Jana Twardowskiego wydawane są tak licznie. Warto do nich sięgać.

„Odwrotna strona rozpaczy” to wybór wierszy wydany w ramach ciekawej serii pt.: „W krainie nadziei”. Znajdziemy tu liczne wiersze ks. Twardowskiego napisane w przeciągu prawie całego jego życia. Znamienny jest tytuł serii. Poezja, jaką uprawiał poeta była przez cały okres jego twórczości skierowana ku nadziei. Nie było w niej miejsca na rozpacz, a jeśli pojawiał się smutek, czy lęk to zawsze gdzieś prowadził – prowadził do Boga, który przemawia do na najbardziej przez nasze ludzkie doświadcznia. Uświadamiamy sobie to choćby czytając wiersz pt. „Nie płacz”. Podmiot liryczny, utożsamiany często z osobą autora, który mówi do nas „dyskretnym dydaktyzmem”, nawołuje: „Nie płacz. To tylko krzyż / przecież tak trzeba” i dalej „łatwiej kiedy się nie wie”. Czytając utwory ks. Twardowskiego odczuwamy wrażenie, że światem rządzi harmonia, że jest w nim ład choć miłość mająca „moc” tworzenia tego ładu zawsze idzie w parze z cierpieniem. Przekonamy się o tym zatrzymując się przy wierszu „Razem” - „nadzieja i rozpacz”, „radość i ból”, „niewiara i wiara” - te zestawione anatgonizmy „szukają miejsca dla siebie”.

Znamienne dla poezji ks. Jana jest zestawianie natury i Boga. Twardowski pisze o miłości, ale takiej której nie widać. Dzięki niej da się odczuć istnienie – to poezja radości. Czy ktoś nie uśmiechnie się, czytając wiersz „Czekanie” ? Pies uczy w nim nas jak na Boga czekać! W innym wierszu w tym tomiku („Najbliżej”) przeczytamy, że „Bóg kocha nas przez rzeczy tak ważne że się o nich nie pamięta”.

Świat pisany wierszem przez ks. Twardowskiego to świat, w którym człowiek może znaleźć swoje miejsce. Może znaleźć odwrotną stronę rozpaczy. Warto czytać słowa miłości ukryte w słowach jego wierszy. Tomik ks. Jana można zabrać do torebki i czytać nawet w tramwaju. Czytając można się także modlić, bo ta poezja jest niemal rozmową z Bogiem. Uczy nas, że „Jestem bo Jesteś / na tym stoi wiara”(z wiersza „Jesteś”). Tomik „Odwrotna strona rozpaczy polecam wszystkim! Warto odkrywać „ile ważnego w tym co nieważne (z wiersza pt. „Ile ważnego”).

Paweł Piwowarczyk

redaktor „Niedzieli małopolskiej” i portalu www. katolicki.net

 

Informacje dodatkowe
Rodzaj okładki Nie
Oprawa oprawa: broszurowa
Autor ks. Jan Twardowski
ISBN 8389659026
Liczba stron 204
Format okładki 16,5x23,4 cm
Rok wydania 2006
Tagi produktów

Użyj spacji aby rozdzielić tagi, apostrofów (') aby wpisać frazy.