Biskup Grzegorz Ryś Książki
Bp. Grzegorz Ryś – książki, przez które poznajemy autora i Boga
Dobry pasterz dba o swoje owce, dobry ojciec - o dzieci a dobry kapłan troszczy się o powierzonych mu wiernych. Pismo Święte mówi o owcach, które idą za głosem kogoś, kogo znają, nie zaufają obcym. Tak było w diecezji krakowskiej, w której do niedawna posługiwał ks. bp. Grzegorz Ryś. Na Msze Święte, którym przewodniczył, na rekolekcje, które prowadził przybywały tłumy. Często po takich spotkaniach ludzie, zwłaszcza młodzi, szukali miejsc, gdzie można kupić jego książki. Grzegorz Ryś napisał ich naprawdę sporo – wartościowych, ciekawych, rzetelnych i czasem zabawnych publikacji.
Życiorys Biskupa Grzegorza Rysia
Ksiądz Biskup Grzegorz Ryś urodził się w Krakowie, w 1964 roku. Po zdaniu matury wstąpił do Seminarium Duchownego w Krakowie a po sześciu latach studiów przygotowujących do kapłaństwa, został wyświęcony przez kardynała Franciszka Macharskiego. Został wikarym w Kętach, jednak po roku wrócił do Krakowa i podjął dalsze studia. Komentował pielgrzymki Ojca Świętego Jana Pawła II do Polski w Polskim Radiu i Telewizji, był też Kierownikiem Katedry Historii Kościoła w Średniowieczu. Zamiłowanie do nauki już wówczas owocowało ciekawymi przemyśleniami, które miał ksiądz Grzegorz Ryś. Książki, jakie potem z nich powstawały, bardzo szybko rozchodziły się wśród czytelników – tych wierzących i tych poszukujących. W 2011 roku, papież Benedykt XVI, mianował księdza Rysia biskupem pomocniczym archidiecezji krakowskiej. Pełnił tę funkcję do 2017 roku, kiedy kolejny papież – Franciszek – mianował go arcybiskupem i Metropolitą Łódzkim.
Wyjątkowość tego kapłana polega na jego otwartości i umiejętności nawiązania dialogu z wiernymi. Wiedza teologiczno – historyczna, jaką posiada, czyni jego publikacje ciekawymi. Poczucie humoru i inteligentny żart, ułatwiają zrozumienie czasem trudnych lub mniej ciekawych treści. Radykalne podejście do podstaw wiary – tym charakteryzuje się abp Ryś. Książki, które pisze, zmuszają czytelników do refleksji i zmiany swojego postępowania. Te cechy obrazuje sytuacja z Mszy Świętej, na której biskup Ryś udzielał młodzieży sakramentu bierzmowania. Zapytał wówczas: Kto chce przyjąć dziś Ducha Świętego? Ręka do góry! Żadna ręka się nie podniosła. No to idziemy do domu. – powiedział biskup. Wyjaśnił, na czym polega istota jego pytania i bierzmowania i za drugim razem już zobaczył las rąk.
Publikacje takie, jak Moc Słowa, Moc Wiary, Wiara z lewej, prawej i Bożej strony... czy Modlitwa, post, jałmużna to tylko niektóre jego książki. Bp. Ryś pisze w ciekawy i rzetelny sposób, okraszając całość nutką humoru. Jego publikacje wydają się być obowiązkowe dla osób, chcących pogłębiać swoją wiarę i wiedzę religijną. Autor opiera się mocno na Piśmie Świętym, dogmatach, o jakich naucza Kościół ale robi to z niezwykłym wyczuciem tematu i smakiem. Lektura takich publikacji nie pozostawia nas obojętnymi na treść książek i motywuje do radykalnych zmian w swoim życiu.