Księgarnia religijna nr 1 w Polsce!

Twój koszyk jest pusty.

Witaj! / Rejestracja Zaloguj

Encyklika Laudato Si

Papież Franciszek

Oceń jako pierwszy

  • Wydawca: M wydawnictwo
  • Rok wydania: 2015
  • ISBN: 9788380210592
  • Format: 14x20,2 cm
  • Stron: 160
  • Rodzaj okładki: Miękka
Nasza cena:

6,99 zł

5,59 zł

Produkt niedostępny

  • Dostawa już od 9,90zł! Więcej
  • Czas realizacji maks.:
    3 dni roboczych (plus 1-2 dni na dostawę)
Opis

„Laudato Si” jest drugą encykliką autorstwa papieża Franciszka. Wydana została w czerwcu 2015 roku w Watykanie. Tematem przewodnim jest troska o środowisko Ziemi, którą papież określa mianem naszego wspólnego domu.

Tytuł encykliki, nadany zgodnie z tradycją od początkowych słów tekstu, oznacza „pochwalony bądź” i jest cytatem z włoskiego kantyku zatytułowanego „Pieśń słoneczna”. Za jej autora uważany jest św. Franciszek z Asyżu, który w pieśni zachwyca się Boskim cudem stworzenia.

„Laudato Si” jest pierwszą w historii encykliką w całości poświęconą zagadnieniom ekologii, uznawanej za jedną z najpilniejszych kwestii współczesności. W tekście papież wskazuje, że niezbędne jest podjęcie solidarnych działań ukierunkowanych na ochronę planety. Poruszając kwestię „ekologii ludzkiej”, dla której podstawą jest ochrona moralnych warunków ludzkiego życia, ponawia wezwanie św. Jana Pawła II, który również odnosił się do ekologii w encyklice „Cantesimus annus” wydanej w 1991 roku.

Franciszek stara się podkreślić związek dbałości o naturalne środowisko ze społeczną sprawiedliwością. Zauważa, że nasze obecne działania będą mieć wpływ na wszystkie przyszłe pokolenia. Zwraca również uwagę na fakt, że w wyniku nieodpowiedzialnego wpływu człowieka na naturę, najbardziej cierpią najuboższe społeczności, które same oddziałują na planetę w sposób minimalny.

W treści encykliki Franciszek w sposób pełen wnikliwości i wrażliwości opisuje skutki obecnej sytuacji, stara się dotrzeć do ich przyczyn, a także przedstawia propozycje rozwiązań. Wzywa do jak najszybszego podjęcia działań, proponując ekologię, która obejmowałaby szczególne miejsce wyznaczone człowiekowi przez Boga oraz jego właściwą relację z otoczeniem.

Jorge Mario Bergoglio urodził się w 1936 roku w Buenos Aires. Papieżem został 13 marca 2013, kiedy zastąpił abdykującego Benedykta XVI w roli głowy Kościoła Katolickiego. Swoje imię przyjął od św. Franciszka z Asyżu, który podobnie jak argentyński duchowny sporo uwagi poświęcał problemom ludzi biednych i cierpiących. Jest pierwszym papieżem pochodzącym z kontynentu amerykańskiego, a także pierwszym jezuitą, który sprawuje ten urząd.

Informacje dodatkowe
Rodzaj okładki Miękka
Oprawa oprawa: broszurowa
Autor Papież Franciszek
ISBN 9788380210592
Liczba stron 160
Format okładki 14x20,2 cm
Rok wydania 2015
Tagi produktów

Użyj spacji aby rozdzielić tagi, apostrofów (') aby wpisać frazy.