Książki filozoficzne - str. 7
Zgodnie z Dekretem Kongregacji Edukacji Katolickiej, zadaniem filozofii jest ?integrujące spojrzenie i zaufanie do rozumu zdolnego służyć prawdzie?. To właśnie filozofia skłania ludzi do poszukiwania prawdy oraz rozwoju osobowego (szczególnie na płaszczyźnie moralnej i religijnej). To właśnie filozofia, wraz z teologią, otwiera nas na prawdę, dobro i piękno, poprzez krytyczne otwarcie na przekonania każdego człowieka i każdej kultury, a także poprzez podejmowanie dialogu.
Uprawianie filozofii niewątpliwie wpływa na relację z Bogiem - pozwala zagłębić się w sferę sacrum i próbować zrozumieć tę wielką i niezgłębioną dotąd tajemnicę Jego Osoby. Być może takie refleksje doprowadzą Cię nieraz do paradoksów, ale jak mówił Wilfid Stinissen - Boga nigdy nie zamkniemy w stałym systemie, a paradoksy otwierają nas na rzeczywistość, która przekracza nasze pojmowanie?. W praktykowaniu filozofii pomagają niewątpliwie książki filozoficzne. Jak mówiła św. Teresa z Avili, dobra książka - jest równie konieczna dla duszy, jak pożywienie dla ciała. I choć od książek odciąga nas dzisiaj tempo życia i ciągłe rozproszenia, warto zatrzymać się na chwilę, by trochę porozmyślać o życiu.
Najlepsze książki filozoficzne
Trudno sobie wyobrazić filozofię bez odpowiedniej literatury. To właśnie książki o tematyce filozoficznej sprawiają, że możemy poznać rozważania i odkrycia znanych myślicieli, do których należą m.in. Engels, Hegel, Marx, Husserl czy Schopenhauer. Tak samo, jak w innych dziedzinach, tak i tu możemy wyróżnić najważniejsze książki filozoficzne. Powszechnie zalicza się do nich Państwo Platona, Rozprawę o metodzie Kartezjusza, Fenomenologię Ducha Hegla czy Myśli Pascala. Zdecydowanie są to książki filozoficzne, które trzeba przeczytać!
Książki filozoficzne dla początkujących, czyli od czego warto zacząć
Jako, że filozofia - choć sobie tego nie uświadamiamy - towarzyszy nam niemal na każdym kroku, warto się nieco mocniej zapoznać z tą tematyką, zwłaszcza gdy filozoficzny laik często ma do czynienia z ekspertem w tej dziedzinie. W takim razie, jakie są polecane książki o filozofii dla początkujących? Warto zajrzeć na własne podwórko i zacząć od polskich myślicieli, których zafascynowała filozofia. Książki, które tutaj szczególnie polecamy, to m.in. Podróże z filozofią w tle Hellera, Mini wykłady o maxi sprawach Kołakowskiego czy Historia filozofii po Góralsku Tischnera. Dzięki nim bez trudu odnajdziesz się w filozoficznej rzeczywistości.
Co nam mogą dać książki o filozofii?
Ciekawe książki filozoficzne, nawet jeśli przypadkiem wpadną nam w ręce, mogą w nas zrodzić prawdziwą miłość do tej dziedziny. To właśnie one mogą sprawić, że jeszcze pełniej będziemy rozumieli otaczającą nas rzeczywistość i łatwiej dostrzeżemy Boga w rzeczach, które być może na pierwszy rzut oka nie mają z Nim nic wspólnego. Jaki jest więc wniosek? Nie zastanawiaj się dłużej i sięgnij po tego typu literaturę, bo niejeden bibliofil szczycił by się tym, że w swoich zbiorach ma dobre książki filozoficzne.