Historia Kościoła - Książki - str. 29

Historia Kościoła to dziedzina teologii zajmująca się badaniem wszystkiego, co wydarzyło się w Kościele od narodzin Jezusa, aż po czasy współczesne. Nagromadzone przez lata materiały wciąż pozwalają odkrywać nowe fakty, dzięki którym wierni mogą mieć jeszcze pełniejszy ogląd na własne dzieje. Historia Kościoła to przecież historia nas wszystkich. Kościół przez lata wpływał na życie ludzi i na tradycje, co widać szczególnie w licznych dziełach sztuki o tematyce sakralnej. Zbiory największych muzeów, prywatnych kolekcjonerów czy nawet dzieła znajdujące się w kościołach - to wszystko wskazuje na to, że w każdym momencie dziejowym wiara miała ogromne znaczenie dla ludzi.

Gorliwość historyków przy pisaniu książek o historii Kościoła

Zainteresowanie tym, jak przez lata kształtował się Kościół skłoniło wielu ludzi do tego, by coraz głębiej poznawać, jak kształtowała się historia chrześcijaństwa. Książka, w której początek mają wszystkie rozważania na temat wiary to oczywiście Pismo Święte, które w obrazowy sposób przedstawia nam początki chrześcijaństwa. Jednak wiele rzeczy nie zostało tam zawartych, ponieważ Kościół trwa od wieków, a wspólnota ludzi wierzących żyje i dopisuje kolejne karty do wspólnej historii. Schizma wschodnia, reforma gregoriańska, krucjaty, reformacja, prześladowania chrześcijan czy odnowa trydencka - być może nigdy nie dowiedzielibyśmy się o tym wszystkim, gdyby nie gorliwość pasjonatów wiedzących jak ważna jest historia religii. Książka inspirowana pracą tych osób nie może być pominięta, zwłaszcza, że spędziły one długie godziny, a może nawet i lata w archiwach, przyglądając się kościelnym dokumentom i kronikom.

Następcy św. Piotra ? Historia papiestwa Kościoła Katolickiego

Dziedziną, która zasługuje na szczególne uznanie jest historia papiestwa. Książki opowiadające o tym, jak na przełomie wieków kształtowało się nauczanie papieży ukazują bardzo ważną prawdę o Kościele, ale nie tylko. Wiele mówią również o ludziach, ich mentalności i tłumaczą decyzje hierarchów kościelnych i objaśniają zmiany, które na przestrzeni dziejów zachodziły m.in. w liturgii. Przykładem może być właśnie ?Historia papieży? - książka, która w sposób przejrzysty pokazuje najważniejsze wydarzenia z udziałem papieży na przestrzeni 2 tys. lat.

Pociągnięci przez świadectwo

Wiedza o korzeniach chrześcijaństwa niewątpliwie wzbogaca przeżywanie wiary, którą cały czas rozwija bogata historia Kościoła. Książka, która w przystępny sposób ukazuje losy wierzących na przełomie wieków, ułatwia nie tylko zrozumienie kontekstu czasów, w jakich żył Jezus, a także pełniejsze zrozumienie Słowa Bożego zapisanego w Piśmie Świętym. Pogłębianie swojej wiedzy historycznej o Kościele może również sprawić, że niejedna ciekawa anegdota sprzed wieków opowiedziana komuś, kto właśnie przeżywa kryzys wiary, uratuje jego doczesne i wieczne życie. Nic przecież nie pociąga tak, jak świadectwo - w tym wypadku świadectwo życia ludzi, którzy tworzyli i wciąż tworzą Kościół.

To jedynie szczątkowy zarys tego jak wygląda historia Kościoła katolickiego. Książka, którą niewątpliwie znajdziesz w naszej ofercie z pewnością pozwoli Ci jeszcze bardziej zgłębić ten temat. Być może po lekturze - tak, jak już niejeden czytelnik - zauważysz, że Bóg nieustannie mówi do świata. I choćby mogło się wydawać, że dziś zło zwycięża, nie ma nic bardziej mylnego. Bóg przedstawił się ludziom imieniem ?Jestem?. To prawdziwa obietnica, która wypełnia się na naszych oczach, a świadczyć mogą o tym kolejne etapy w dziejach Kościoła.

Pozycje 785 do 812 z 854
Nawrócenie i chrzest Mieszka I - okładka książki
Fronda Philip Steele
Globalna nadzieja - okładka książki
W Drodze Timothy Radcliffe OP
Bądźcie Kościołem. Słowa Jana Pawła - okładka książki
Wydawnictwo Światło-Życie Maria Cocyk, Ewa Kusz (red.)
Jan Paweł II. Historie męskich - okładka książki
Centrum Myśli Jana Pawła II Grzegorz Polak
Katechezy o Kościele - okładka książki
Bratni Zew Tomas Spidlik
Dwadzieścia lat posługi prymasowskiej - okładka książki
Adam Stefan Budzyński, Irena Burchacka, Adam Mazurek, Adam Wieczorek (red.)
Władza Ludowa a Diecezja Częstochowska - okładka książki
Niedziela ks. Marian Mikołajczyk
Kobiety w życiu Jana Pawła II - okładka książki
Centrum Myśli Jana Pawła II Paweł Zuchniewicz, Brygida Grysiak
Rok 17. Fotokronika. W kręgu Słowian - okładka książki
Biały Kruk Jan Paweł II
Mój Chrystus. Myśli wybrane - okładka książki
W Drodze Jan Paweł II
Rok 14. Pocieszyciel cierpiących - okładka książki
Biały Kruk Jan Paweł II, Arturo Mari
Rok 15. Jubileusz pontyfikatu - okładka książki
Biały Kruk Jan Paweł II
Tradycje lat jubileuszowych - okładka książki
Niedziela ks. Ksawery Sokołowski
Odwaga prawdy. Spór o lustrację - okładka książki
Prószyński Tomasz P. Terlikowski