Historia Kościoła - Książki - str. 29

Historia Kościoła to dziedzina teologii zajmująca się badaniem wszystkiego, co wydarzyło się w Kościele od narodzin Jezusa, aż po czasy współczesne. Nagromadzone przez lata materiały wciąż pozwalają odkrywać nowe fakty, dzięki którym wierni mogą mieć jeszcze pełniejszy ogląd na własne dzieje. Historia Kościoła to przecież historia nas wszystkich. Kościół przez lata wpływał na życie ludzi i na tradycje, co widać szczególnie w licznych dziełach sztuki o tematyce sakralnej. Zbiory największych muzeów, prywatnych kolekcjonerów czy nawet dzieła znajdujące się w kościołach - to wszystko wskazuje na to, że w każdym momencie dziejowym wiara miała ogromne znaczenie dla ludzi.

Gorliwość historyków przy pisaniu książek o historii Kościoła

Zainteresowanie tym, jak przez lata kształtował się Kościół skłoniło wielu ludzi do tego, by coraz głębiej poznawać, jak kształtowała się historia chrześcijaństwa. Książka, w której początek mają wszystkie rozważania na temat wiary to oczywiście Pismo Święte, które w obrazowy sposób przedstawia nam początki chrześcijaństwa. Jednak wiele rzeczy nie zostało tam zawartych, ponieważ Kościół trwa od wieków, a wspólnota ludzi wierzących żyje i dopisuje kolejne karty do wspólnej historii. Schizma wschodnia, reforma gregoriańska, krucjaty, reformacja, prześladowania chrześcijan czy odnowa trydencka - być może nigdy nie dowiedzielibyśmy się o tym wszystkim, gdyby nie gorliwość pasjonatów wiedzących jak ważna jest historia religii. Książka inspirowana pracą tych osób nie może być pominięta, zwłaszcza, że spędziły one długie godziny, a może nawet i lata w archiwach, przyglądając się kościelnym dokumentom i kronikom.

Następcy św. Piotra ? Historia papiestwa Kościoła Katolickiego

Dziedziną, która zasługuje na szczególne uznanie jest historia papiestwa. Książki opowiadające o tym, jak na przełomie wieków kształtowało się nauczanie papieży ukazują bardzo ważną prawdę o Kościele, ale nie tylko. Wiele mówią również o ludziach, ich mentalności i tłumaczą decyzje hierarchów kościelnych i objaśniają zmiany, które na przestrzeni dziejów zachodziły m.in. w liturgii. Przykładem może być właśnie ?Historia papieży? - książka, która w sposób przejrzysty pokazuje najważniejsze wydarzenia z udziałem papieży na przestrzeni 2 tys. lat.

Pociągnięci przez świadectwo

Wiedza o korzeniach chrześcijaństwa niewątpliwie wzbogaca przeżywanie wiary, którą cały czas rozwija bogata historia Kościoła. Książka, która w przystępny sposób ukazuje losy wierzących na przełomie wieków, ułatwia nie tylko zrozumienie kontekstu czasów, w jakich żył Jezus, a także pełniejsze zrozumienie Słowa Bożego zapisanego w Piśmie Świętym. Pogłębianie swojej wiedzy historycznej o Kościele może również sprawić, że niejedna ciekawa anegdota sprzed wieków opowiedziana komuś, kto właśnie przeżywa kryzys wiary, uratuje jego doczesne i wieczne życie. Nic przecież nie pociąga tak, jak świadectwo - w tym wypadku świadectwo życia ludzi, którzy tworzyli i wciąż tworzą Kościół.

To jedynie szczątkowy zarys tego jak wygląda historia Kościoła katolickiego. Książka, którą niewątpliwie znajdziesz w naszej ofercie z pewnością pozwoli Ci jeszcze bardziej zgłębić ten temat. Być może po lekturze - tak, jak już niejeden czytelnik - zauważysz, że Bóg nieustannie mówi do świata. I choćby mogło się wydawać, że dziś zło zwycięża, nie ma nic bardziej mylnego. Bóg przedstawił się ludziom imieniem ?Jestem?. To prawdziwa obietnica, która wypełnia się na naszych oczach, a świadczyć mogą o tym kolejne etapy w dziejach Kościoła.

Pozycje 785 do 810 z 810
Kościół w czasach katedr i krucjat - okładka książki
Civitas Christiana Henri Daniel-Rops 43.10 zł 63.00 zł
Krzyżowcy  III/IV - okładka książki
Civitas Christiana Zofia Kossak 25.15 zł 36.75 zł
Likwidowanie szkolnictwa katolickiego... - okładka książki
WAM Witold J. Chmielewski 45.42 zł 65.00 zł
The Correspondence of John of Capistrano. - okładka książki
Katolicki Uniwersytet Lubelski, KUL Paweł Kras, Halina Manikowska, Marcin Starzyński, Anna Zajchowska-Bołtromiuk (red.)
Na początku był Chrystus. Rozmawiają - okładka książki
ZNAK bp Grzegorz Ryś, Marcin Hintz, Jerzy Pańkowski
Królowa Saby - okładka książki
Wydawnictwo Świętego Wojciecha Tosca Lee
Święty jak Jan Paweł II - okładka książki
Edycja Świętego Pawła Danuta Kuźnik
Celibat. Wczoraj i dziś - okładka książki
WAM ks. Bogusław Kastelik
O odpustach 500 lat później. Ekumeniczna - okładka książki
Wydawnictwo Wrocławskiej Księgarni Archidiecezjalnej TUM ks. Bogdan Ferdek
Yes, We Can! Powołani by świadczyć - okładka książki
Fronda Zbigniew Kaliszuk
Reformacja protestancka 1517 roku. - okładka książki
Quaestio Cezary Lipiński, Wolfgang Brylla (red.)
Franciszek (DVD) - okładka filmu
Filmostrada
Pamięć murów - okładka książki
Wydawnictwo Diecezjalne
Mamusiowa Góra. Perełka z aniołkiem - okładka książki
Edycja Świętego Pawła ks. Bogusław Zeman SSP