Książki historyczne - Historia powszechna - str. 62

Historia w dzisiejszych czasach jest dziedziną szczególnie ważną. Jest bliska Polakom nie tylko dlatego, że ich kraj świętuje 100. rocznicę odzyskania niepodległości, ale przede wszystkim dlatego, że można z minionych wieków wyciągać pouczające wnioski i uczyć się na błędach nie tylko własnych, ale też na pomyłkach innych państw na świecie. I choć żyjemy dziś w czasach niemal w stu procentach zautomatyzowanych, przepełnionych nowinkami technologicznymi i mediami, nie jesteśmy w stanie przekazać całej wiedzy młodemu pokoleniu za pośrednictwem multimediów. W tym wypadku, niewypełnioną naukową lukę doskonale może zapełnić literatura historyczna.

Do czego są nam dziś potrzebne książki historyczne?

Jak już wspomnieliśmy, świat multimediów nie oddaje w pełni klimatu minionych czasów i zapewne oddać go nie może. Mimo starań najlepszych grafików, żadne efekty specjalne w wojennych filmach nie oddadzą nastrojów ówczesnych ludzi lepiej niż spisywane przez nich latami dzienniki. Podobnie ma się sprawa z dziejami władców. Nie od dziś wiadomo, że w przekazach filmowych fabuła często jest podkoloryzowana, a rzeczywistość nieco nagięta - tak, aby dana produkcja przyniosła twórcom jak największe powodzenie. Wydaje się więc, że to właśnie książki o historii są najlepszym i najpewniejszym źródłem wiedzy o czasach - zarówno tych zamierzchłych, jak i tych nieco bardziej współczesnych. Ponadto, historia podyktowana przez życie i spisywana latami jest dla wielu osób szczególnie ciekawa. Książka historyczna powinna więc znaleźć się w każdym domu.

Polecane książki historyczne - na co szczególnie zwrócić uwagę?

Nic więc dziwnego, że wiele osób pyta o książki historyczne, które warto przeczytać. Na uwagę zasługuje m.in. ?Kat z listy Schindlera?, czyli książkowa próba przybliżenia sylwetki Amona Götha, jednego z najbardziej znanych hitlerowskich zbrodniarzy, komendanta obozu koncentracyjnego w Płaszowie. Warto wspomnieć również ?Powstanie ?44?, opisane bardzo szeroko przez brytyjskiego pisarza. To zdecydowanie numer jeden wśród tytułów o powstaniu warszawskim. Nie sposób również nie wspomnieć tytułu ?Inny świat? Gustawa Herlinga-Grudzińskiego. Spisane przez niego wspomnienia z sowieckiego łagru w Jercewie są wspaniałą lekcją historii dla ludzi współczesnych, którym trudno sobie wyobrazić trud tamtych czasów. To zdaniem wielu czytelników są właśnie najciekawsze książki historyczne.

Powieści, czyli ciekawe książki historyczne

I choć niektórym mogłoby się wydawać, że powoli wymierają książki historyczne, ciekawe wnioski podsuwają opinie czytelników. Jak sami przekonują, dobre książki historyczne mają się całkiem nieźle, zwłaszcza, gdy tchnie się w nie nowego ducha. Z uwagi na to warto wspomnieć również powieści historyczne, które - mimo iż z podsyconą nieco fabułą - doskonale potrafią przenosić czytelnika w czasie. Dobra książka historyczna napisana w formie powieści już w niejednym młodym człowieku rozpaliła miłość do historii. Tutaj przed szereg zdecydowanie wysuwa się Gortner, którego najlepsze książki historyczne są znane i cenione na całym świecie.

Pozycje 1709 do 1736 z 2591
Mao. Cesarstwo cierpienia - okładka książki
Prószyński Torbjorn Faerovik
Adam Dedio (1918-1947). Dobry syn - okładka książki
Instytut Pamięci Narodowej, IPN Waldemar Kowalski
Ruch Wolność i Pokój we Wrocławiu - okładka książki
Instytut Pamięci Narodowej, IPN Kamil Dworaczek, Grzegorz Waligóra
Kronika dziejów Polski 966-2016 - okładka książki
Wydawnictwo AA Jarosław Szarek, Joanna Wieliczka-Szarkowa
Etos gniewu. Antykomunistyczne - okładka książki
Instytut Pamięci Narodowej, IPN Bartłomiej Noszczak
Harcerz. Żołnierz. Obywatel. Zygmunt - okładka książki
Instytut Pamięci Narodowej, IPN Marek Wierzbicki
Regionalny wymiar Solidarności - okładka książki
Instytut Pamięci Narodowej, IPN Artur Kubaj, Michał Siedziako (red.)
Dziewczyny z Syberii - okładka książki
ZNAK Anna Herbich
Żołnierze Wyklęci. I znów za kraty - okładka książki
Replika Marek A. Koprowski
Scripta Biblica et Orientalia 5(2013) - okładka książki
Katolicki Uniwersytet Lubelski, KUL Przemysław Dec, Piotr Muchowski, Maciej Münnich, Łukasz Niesiołowski-Spano (red.)
Jan Paweł II wobec komunizmu - okładka książki
Petrus Zygmunt Kowalczuk
Z głębi dziejów polsko-litewskich - okładka książki
WDS ks. Stanisław Koczwara
Łódzka Solidarność 1980-1981 - okładka książki
Instytut Pamięci Narodowej, IPN Benedykt Czuma